3. veebruar 2011

Maailma kuulsaimad jänesed

Kaugel-kaugel idamaades kärtsuvad ja mürtsuvad uue aasta auks saluudid. Troonile istub pikk-kõrv/hiirekuningas - igaüks otsustagu ise, kumb loomariigi esindaja talle meelepärasem on. Kuna hiinlased näivad eelistavat jänesevalitsust, jätan siinkohal kõrvale selle omapead kõndiva eluka, kes juba 10 000 aastat tagasi kodustati ja meenutan imetabaseid jäneseid, kes on jätnud kas märkimisväärse või täiesti tühise panuse maailma ajalukku.
Bugs Bunny
Mr Bunny sündis 27. juulil 1940 New Yorgis. Siiani tervisest pakatava küülikuhärra nooruse saladus on kahtlemata porgandid, mida ta oma lugematute etteastete juures isukalt krõmpsutab. Bugs Bunny on kandideerinud vähemalt kolmele Oscarile ja võitnud neist ühe: meisterliku osatäitmise eest filmis "Knighty Knight Bugs". Aeg-ajalt sebib Honey-nimelise tuttsaba ümber, kuid abieluettepanekut pole veel teinud. Lemmikfraas: "What's up, doc?"
Peter Rabbit
Paljudele põlvkondadele tuttav pikakõrvaline huligaan Peter nägi ilmavalgust ilmselt juba 1890. aastatel. Tema ristiemaks on inglise kirjanik Beatrix Potter (ei ole võlurpoiss Harry sugulane), kes raskestikasvatatava jänku seiklused ka avalikkuse ette tiris. Tuntuim kuritegu: üritas mr McGregori aiast juurvilju näpata.
Roger Rabbit
Kuulsas 1988. aasta imefilmis "Who Framed Roger Rabbit?" nimiosa mänginud kalkar-jänes. Õnnetul kombel lavastati labiilse närvisüsteemiga ja napsulembene Roger süüdi mõrvas, mida ta ei sooritanud. Krooniline kokutaja. Abielus Jessica Rabbitiga, kes on teadupärast menukas lauljatar.
Richard Mervyn Hare
Inglise filosoof, kelle peamiseks huviks oli meta-eetika. Wittgensteini ja Kanti ideedest inspireerituna pani ta aluse universaalse preskriptivismi kontseptsioonile moraalifilosoofias. Hare'i arvates sisaldavad eetilised seisukohad eelkõige käsku midagi teha või mitte teha (tegemist pole vaid soovituste või emotsionaalsete hoiakutega), kuid need peaksid olema kinnitatud loogiliste mõttekäikudega.
Заяц
1969. aastal esmakordselt sotsialistliku planeedikuuendiku ekraanidele jõudnud kultusmultika "Ну, погоди!" ainus sangar. Võimalik, et mõne Suures Isamaasõjas ordeneid välja veristanud jänesebaaba lapselaps, keda kapitalistlik hunt alalõpmata terroriseerib. Armastab lilli ja kerget meelelahutust. Seega latentne gei.
Rabbit
Austraalia rokkbänd seitsmekümnendatest, mille lend oli lühike ja kaugeltki mitte tähine. Solistiks Dave Evans, kes oli enne Jänesega ühinemist AC/DC esimene kisakõri. Too Much Rock'n'Roll!
Jänku-Juta
Aabitsahuvilise Mõmmi sõbranna. Parandamatu baleriin. Ujedavõitu iseloomuga, kuid sellisena just ideaalne väikeste tüdrukute eeskuju vastukaaluks tänapäevasele seksika bravuuritari kuvandile. Sai 1990. aastatel poja Jänku-Janeki.
Jänes
Karupoeg Puhhi lähedane sõber, Saja Aakri Metsa aktivist. Energiline imetaja, kelle ajaloolised, algselt Öökullile suunatud sõnad võiksid täiendada iga targa mehe suuvärki: "Sinul ja minul on ajud. Teistel on udusuled."