27. september 2017

Ja tänased võidunumbrid on...

Tuhnisin kopikaid otsides oma põhjatus varakambris ja oh üllatust - nagu maa alt (õigemini iidvanast rahataskust) tuli välja 1981. aasta "raha- ja asjade loterii pilet". 30 kopikat maksnud pilet osales aastalõpu loosis - ilmselt oli see midagi säärast, mida praegusel ajal korraldab Vikinglotto. Kas pilet ka võidu tõi, jääb teadmata, kuid ajaloolise väärtuse tõttu (mis ajas muidugi üha kasvab) paigutasin ta kenasti bonistilisse vitriini, kus ootasid ees juba mitut sorti rublad, margad ja kroonid.


Vaatan nüüd seda ammust lotopiletit ja mõttes hakkab helisema Ivo Linna hääl: "... elu suur loterii, mille õnnelik võitja on siin!" Tõesti, tõesti. Kogu elu on ju üks lotomäng. Siin ei loe teadmised ega osavus, vaid puhas vedamine. Võimuka preili Fortuuna soosing.

Olen end vahest häirituna tundnud, kui mõtlen, et muidu mitmekülgeses ja rikkalikus eesti keeles tähendab õnn korraga nii õndsust kui ka vedamist. Inglastel on luck, fortune ja happiness, meil üksnes lihtlabane õnn. Abieluõnn ja kaardiõnn ei saa võrsuda ühest tüvest, ega ju? Või siiski?

Ehk on eestlased hoopis mõnestki rahvast targemad, kogenumad ja realistlikumad? Kui kogu elu on loterii, pole põhjust leiutada sügava rõõmu- ja rahulolutunde kohta eraldi sõna. Mängi kaarte, käi kalal, otsi tööd, võta naine - ikka läheb vaja Fortuuna abistavat kätt. Kes on õnnelik, sel on õnne. Lihtne!

Lugedes paljude tuntud ja edukate inimeste elulugusid, kordub seal väga tihti sarnane muster: eduni ei viinud pelk anne või tohutu töövõime, vaid ikka õnnelik juhus. Kodanik X, tulevane staar, sattus just õigel ajal õiges kohas olema ja õiget inimest kohtama. Selleks, et silma jääda, peab olema parajalt enesekindlust ja nahaalsust. Aga selleks, et tippu jõuda, peab olema õnne.

Hulk inimesi on õnnetud, sest nad tõmbavad elu loosirattast pidevalt tühje loose. Liisk langeb valel ajal ja vales kohas. Täring ei näita kuusi, vaid aina üksi. Ole nii tubli, töökas ja tahtejõuline kui tahes - Fortuunat üle ei kavalda.

Vaadakem nüüd tõele otsa. Rikkaks ei saa need, kes teevad meeletult tööd. Armastust ei leia need, kes on jalustrabavalt sarmikad. Terved ei ole need, kes enda eest pidevalt hoolitsevad. Kel on meeldiv ja tasuv töö, hea kallim, südamelähedane perekond ja tugev tervis - sel on lihtsalt vedanud. Nad on saanud elu jackpot'i.

Võib ju öökimiseni korrata seda magusat loosungit, et igaüks on oma õnne sepp, kuid tegelikult see sajaprotsendiliselt paika ei pea.

Elu loterii algab juba enne inimese sündi. Keegi meist ei saa valida seda aega, millal sündida või kohta, kuhu sündida. Ei saa valida perekonda. Kelle geenidesse on kodeeritud krooniline haigus või suisa surmatõbi, tõmbasid kehva loosi. Sünniga etteantud raamid määravadki inimese elu.

Kas mu vanavanemate põlvkond, kelle lapse- ja nooruspõlv jäi sõja-aastatesse, oli selles ise süüdi, et nad elasid väikeses Eestis just sel ajal, kui maailma valitsesid türannid ja üksikisiku tahe ei olnud pennigi väärt? Neil, kes surid vangikongis või koonduslaagris, neil, keda Siberisse saadeti või kes pagulastena läände seilasid, ei olnud palju valikuid. Neil ei vedanud.

Inimesel on siiski üks võimalus. Ta peab õnne- ja saatusejumalad üle kavaldama. Selleks on vaja kõvasti julgust ja nürimeelsuseni ulatuvat järjekindlust. Mängida alla andmata. Mis aga kõige tähtsam: elu loteriid mängides tuleb õppida kaotama.